آموزش سفالگری با دست

در این مقاله میخواهیم سفالگری با دست، پیش نیازهای یادگیری سفالگری با دست و انواع طرح هایی رو که می تونید به طریق سفالگری با دست بسازید رو بهتون معرفی کنیم پس با ما همراه باشید

سفالگری با دست چیست؟

سفالگری با دست فرآیندی است که در آن بدون داشتن هیچگونه پیش نیاز راجع به انواع مواد یا داشتن پیشینه‌ی علمی و ابزار خاص میتونید انواع طرح‌ها، حجم‌ها و تمامی هر آن‌چه که فکرش رو میکنید بسازید اما به صورت کاملاً دست ساز و غیر قابل تکرار.

با سفالگری با دست چه  چیزهایی میتونیم بسازیم؟

فُرم‌ها یا احجامی که میتونید با روش سفالگری با دست بسازید شامل انواع لیوان، ماگ، گلدان، حجم‌های هندسی، حجم‌های توپُر، حجم‌های توخالی، ظروفی مثل بشقاب، پیاله، دیس، اردور خوری و … میشه. پس تا به اینجا متوجه شدید که تا جایی که من میدونم، تقریباً هرچیزی رو میتونید با این روش تولید کنید. تنها پیش نیاز آموختن سفالگری با دست ذوق هنری هست که مطمئناً کسانی که علاقه مند به این موضوع هستند این ذوق رو دارند و حتی اگه کسانی فکر میکنند اونقدر ایده ندارند با کمک اینترنت و وبسایتهای قدری مثل google  و سایت pintrest میتونند ایده های نو بگیرند. اما لطفاً ار طرح هایی که توسط هنرمندان طراحی شدند کپی برداری نکنید و سعی کنید فقط ایده بگیرید!

تکنیک‌های سفالگری با دست

سفالگری با دست ۳ تا تکنیک اصلی داره که به تکنیک‌های اسلب، پینچ و کویل شناخته میشن.

سه تکنیک اصلی که ازشون نام بردیم تکنیک‌های پیچیده‌ای نیستن و به راحتی با آموزش میتونید فرا بگیرید اما نکته‌ی مهم‌تر از  تکنیک‌های ساخت، روش‌های اتصال قطعات مختلف به همدیگر و روش‌های خشک کردن هستند. یعنی شما اگه تکنیک‌ها رو بلد باشید اما ندونید که دسته ی لیوان رو چطور میشه با بدنه‌ی لیوان متصل کرد عملاً هیچی بلد نیستید! یا اگه بلدید یک حجمی مثل خروس بالا رو بسازید اما نتونید اون رو درست و اصولی خشک کنید، عملاً هیچی بلد نیستید! چرا؟؟ 

چونکه در صورتیکه اتصالات به صورت درست و اصولی برقرار نشوند در حین پخت یا در حین خشک شدن از همدیگه جدا میشن! یا در صورتیکه بدنه درست خشک نشه، در حین پخت ترک میخوره و با کوچکترین ضربه‌ای میشکنه

پس هواستون باشه اصولی یاد بگیرید و از پایه به صورت علمی  و مهندسی بیاید بالا که قطعاً ما در این راه کمکتون میکنیم! چطوری؟ به لینک زیر مراجعه کنید.

علاوه بر شرکت در کلاسهای آموزشی، شما میتونید با دنبال کردن استوری‌‌های پیج اینستاگرام ما از بسیاری از آموزش‌های ما به صورت رایگان بهره‌مند بشید. آدرس پیج اینستاگرام ما naghsheatash.ir هست.

ازینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید بسیار سپاسگزاریم و صمیمانه منتظر دیدار تمامی هنرجویان و هنر دوستان هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید