آموزش سفال و سرامیک

آموزش سفال و سرامیک

در گارگاه سفال و سرامیک نقشِ‌آتش واقع در مشهد، آموزش سفال و سرامیک به دو صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود.

آموزش سفال و سرامیک، هنری بسیار گسترده و بی انتهاست به همین دلیل، برای پیشگیری از گمراهی هنرجویان، ابتدا توضیحات مختصری در باب سفال و سرامیک ارائه میشود که به شدت پیشنهاد میشود که هنرجویان عزیز، پیش از ورود به دوره ی آموزشی این بخش را مطالعه کنند.

تفاوت سفال و سرامیک

به طور کلی به لحاظ مهندسی و علمی، سفال و سرامیک هر دو سرامیک هستند و سرامیک به مواد معدنی دارای پیوندهای کوالانسی اطلاق می‌شود. هدف در اینجا بحث علمی راجع به پیوندها نیست اما لازم به توجه است که هنرجویان بتوانند با اطلاعات علمی و درست پرورش یابند که این اولویت اول مجموعه نقشِ‌آتش و تمایز کادر مهندسی این مجموعه با سایر موسسات آموزشی می‌باشد.

تفاوتی که به طور سنتی باعث ایجاد واژه‌های سفال و سرامیک شده و تا به امروز نیز توسط عده‌ی بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، در رنگ بدنه است! به طوری که به خاک رس، یا خاک قرمز که حاوی ناخالصی‌های زیادی شامل اکسید آهن است که منجر به ایجاد بدنه‌هایی با طیف رنگی قهوه‌ای تا کرم رنگ می‌شود سفالی میگویند. در مقابل به بدنه‌هایی که رنگ سفید دارند بدنه‌های سرامیکی اطلاق می‌شود. ماده‌ی اصلی در بدنه‌های سرامیکی کائولن یا بالکلی است.تفاوت رنگی بدنه‌های سفال و سرامیک قبل از اعمال لعاب، در شکل زیر نشان داده شده است.

تفاوت سفال و سرامیک

ماده‌ی اصلی ترکیب سرامیک یا به عبارت بهتر بدنه‌های سیفد رنگ، ترکیبی به نام کائولن است. کائولن رنگی کرم رنگ داشته و به دلیل خاصیت ذاتی جذب رطوبت یا جذب آب بالا به صورت کلوخه ای شکل است. بالکلی نیز نوعی کائولن است ولی به دلیل حضور مواد آلی فراوان به رنگ سیاه است ولی پس از پخت به دلیل خروج مواد فرار به رنگ سفید یا کرم تبدیل می‌شود.

در آموزش‌های این مجموعه شما با تمام مواد اولیه به صورت صحیح و با روشی بسیار ساده آشنا خواهید شد.

آموزش سفال و سرامیک به صورت حضوری

برای هنرجویانی که شرایط حضور در کارگاه را دارند یا تمایل دارند به صورت حضوری آموزش ببینند و با شرایط کارگاه آشنا شوند، آموزش سفال و سرامیک به صورت حضوری و به صورت کلاسهای عمومی، نیمه خصوصی و خصوصی خواهد بود.

آموزش سفال و سرامیک به صورت مجازی

برای آن دسته از هنرجویانی که شرایط حضور در کلاس را ندارند یا در سایر شهرها سکونت دارند، آموزش سفال و سرامیک به صورت مجازی برگزار می‌شود.

برای سهولت در آموزش و راحتی هنرجوها، برای آن دسته از هنرجویانی که خواستار آموزش‌ سفال و سرامیک به صورت مجازی هستند، علاوه بر آموزش آنلاین، برای یادآوری هنرجوها، نکته برداری و در دسترس بودن آموزش‌ها در آینده نیز، فایل‌های ویدئویی که مختص این مجموعه‌ست و به صورت تخصصی توسط تیم آموزش سفال و سرامیک مشهد تهیه شده نیز در اختیار هنرجوها قرار می‌گیرد. ضمناُ تمامی آموزش‌ها چه به صورت آنلاین و چه حضوری، شامل پشتیبانی یکساله‌ی مجموعه‌ی نقشِ‌آتش می‌شوند.

شرایط پشتیبانی آموزش سفال و سرامیک

هنر سفال و سرامیک، تنها به آموزش محدود نمی‌شود و هنری بسیار وسیع است که تجربه نیزدر این هنر بسیار دخیل است. در این راستا، تیم آموزش سفال و سرامیک مشهد تصمیم گرفته تا برای هنرجویانی که در کلاسهای کارگاه نقشِ‌آتش به صورت حضوری یا مجازی شرکت کرده‌اند، شرایط پشتیبانی یکساله را فراهم کند تا هنرجویان فرصت رو به رو شدن با انواع چالش‌ها در این دوره را 

داشته باشند و بتوانند سوالها و مسائل خود را با این مجموعه در میان بگزارند. مدت زمانی تعیین شده برای آن است که فرصت پشتیبانی مناسب برای همه‌ی هنرجویان فراهم شود.

کلیپ تهیه شده در وبسایت آپارات تنها برای آشنایی شما با کلیت مفاهیم است و لازم به توجه است که کلیپ‌های آموزشی کاملاً منحصر به فرد، کامل و جامع به همراه توضیحات لازم می‌باشند. برای مشاهده‌ی کلیت مفهوم قالبگیری گچی ۲فکه کلیک کنید!